• Jak vybrat boty na snowboard?

Jak vybrat boty na snowboard?

Jak vybrat boty na snowboard?

Chybně zvolené vybavení může zkazit zážitek z celého snowboardingu a u snowboardových bot to platí dvojnásob. Zásadní je správná volba velikosti boty. Tuhost boty souvisí s odvětvím snowboardingu, kterému se chcete věnovat (např. freestyle, freeride). Podstatný je i způsob zavazování, alternativou ke klasickým tkaničkám jsou různé rychlé moderní způsoby utahování bot - BOA System, QuickFit.

Osvědčení výrobci: Burton, Flow, Gravity, Nitro

Na co si dát pozor?

  • pořizujete-li zároveň s botami i snowboardové vázání, vyberte nejdříve boty. Platí pravidlo, že boty musí perfektně sedět na noze, k botě pak vybíráme vhodné vázání
  • dbejte na to, aby vnitřní botička měla samostatné zavazování
  • pamatujte na to, že specializovaní prodejci vám poradí s výběrem lépe než obchod supermarketového rázu

Správný výběr velikosti boty

Při volbě velikosti boty začněte tabulkou velikostí daného výrobce. Bota by měla po utažení dokonale obemknout nohu, prsty se mohou zlehka dotýkat špice. Noha se v botě nesmí hýbat (nesmí se zvedat pata), nikdy však nesmí tlačit! Pozor na rozdílnost pravého a levého chodidla, zkoušejte vždy obě boty. Mýtus, že by snowboardová bota měla být o číslo větší než běžná bota je omyl!

I přesto, že zvolíte správnou velikost, nemusí vám bota dokonale sednout. Může být příliš široká, v nártové oblasti nízká, může vás tlačit na kotníku. Boty si proto před vyjetím na svah obujte, utáhněte a pořádně doma "na sucho" vyzkoušejte.

Tuhost (flex) bot

Tuhost snowboardových bot souvisí s odvětvím, pro které jsou určeny. Pro freestyle jsou určeny boty měkčí, které dovolují větší volnost v ohybu přes jazyk boty. Na freeride, rychlou a agresivní jízdu jsou vhodnější boty tvrdší, s větší oporou přes jazyk boty a v oblasti kotníku.

Tkaničky nebo systém rychlého utahování

Výrobci snowboardových bot nabízí vedle klasických tkaniček různé systémy rychlého utahování, díky nimž lze utáhnout botu rychleji a s menší námahou. Některé systémy dokonce umožňují stahování nártové a holenní oblasti zvlášť.

Údržba snowboardových bot

Před prvním použitím

Pokud jste neměli tu možnost při samotném nákupu, obujte si obě boty doma a zavažte si je stejně pevně jako před jízdou, použijte podkolenky, ve kterých jezdíte. Vyplatí se v botách pobýt cca 30 minut, popocházet v nich. Během této doby bezpečně poznáte, zda vám bota opravdu sedí, zda vás netlačí nebo není naopak velká.

Dokud není bota použitá, můžete v zákonné lhůte požadovat u daného internetového prodejce vrácení nebo výměnu. Pokud byste zjistili problémy s velikostí či tvarem boty až při jízdě na sjezdovce, s výměnou za jiný pár už neuspějete.

Impregnace

Kožená obuv i obuv z broušených kůží (samozřejmě také obuv ze syntetických materiálů a textilu) není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti. Doporučujeme před prvním použití boty naimpregnovat a další impregnace pak provádět podle potřeby. Zvyšuje se tím výrazně odolnost proti vlhku.

Sušení

Snowboardové boty je třeba po každém použití nechat pořádně vyschnout. Před sušením vytáhněte vnitřní vložky a stélky z bot. Nikdy nesušte vložky a skelet bot přímo na topení nebo v jeho bezprostřední blízkosti! Doporučujeme boty řádně rozšněrovat a co nejvíce rozevřít.

Pro bezpečné a rychlé sušení lze použít i certifikované vysoušeče obuvi.

Slovníček pojmů

Boa Closure System

Boa Closure System nemá mezi systémy rychlého utahování konkurenci. Boa se utahuje pomocí kovového lanka, které se navíjí na disk, jímž uživatel otáčí. Navíjení jde zlehka, není třeba vyvíjet velkou sílu. Disk si lanko do jisté míry navíjí sám, po vyzutí povolené lanko nepřekáží, navine se. Navíjecí disk je umístěn na horní části jazyku boty. U modelů, kde dvě lanka stahují zvlášť holenní a nártovou část boty, jsou disky dva - na jazyku a boku boty.

Kromě pohodlného a rychlého utažení nabízí Boa systém další přednosti – na rozdíl od tkaniček se nepovolí, stahuje botu vždy rovnoměrně, odolává vlhkosti a namrzání.

Napětí, kterému je lanko vystaveno při jízdě na snowboardu, odpovídá zátěži cca 25 kg, při dopadu po velkém skoku se může zdvojnásobit. Ocelové lanko použité na BOA udrží v tahu přes 100 kg!

BOA Closure System se používá v různých sportovních odvětvích (golf, turistika, motorismus, běhání), ale také ve zdravotnictví (stahování dlah nahrazujících sádru). Důkazem vysoké spolehlivosti a odolnosti je aplikace BOA na speciálních botách chránících kopyta dostihových koní.

Zákaznická karta

Zákaznická karta

Sleva až 20 % na nové zboží, levnější doprava a další bonusy

ISIC – sleva 10 %

ISIC – sleva 10 %

Platí i pro karty ITIC a Alive

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1 500 Kč máte dopravu zdarma!

Jsme rychlí!

Jsme rychlí!

98 % zboží dodáme do druhého dne

Ověřeno zákazníky

Ověřeno zákazníky

99 % zákazníků by nás doporučilo svým známým

Více jak 1000 výdejních míst v ČR a SR

Více jak 1000 výdejních míst v ČR a SR

Vyzvedněte si zboží poblíž vašeho bydliště

Na trhu od roku 1996

Na trhu od roku 1996

Máme mnohaleté zkušenosti s prodejem přes internet

Prodejna v Brně

Prodejna v Brně

Celý sortiment máme i v kamenné prodejně v Brně

Nákup na splátky

Nákup na splátky

Zvolte si sami délku úvěru a výši měsíční splátky

Odborný servis

Odborný servis

Nenecháme vás na holičkách! Vybavení vám opravíme i po záruce

Akce, slevy, výprodeje

Akce, slevy, výprodeje

Každý týden nová akční nabídka. To se hodí!

Zákaznický servis

Zákaznický servis

Poradíme vám s výběrem, objednáním a údržbou vybavení

Newsletter

Nezmeškejte příležitost, jak výhodně nakoupit!

Zobrazení informací o certifikátu Heureka - Ověřeno zákazníky