×
Prodloužená lhůta pro výměnu zboží až do 19. 1. 2022!

Údržba snowboardu, péče o skluznici a hrany

Poradna

27. října 2021 | 0 komentářů

Víte jak se správně starat o svého miláčka? Každý snowboardista by měl vědět, v jakém stavu je jeho prkno. V následujícím textu se dozvíte něco o tom, jak udržet snowboard ve správnem chodu, aby na kopci poslouchal jako hodinky.

Voskování skluznice

Některé snowboardy jsou už při prodeji připraveny přímo na jízdu, většinu skluznic je ale potřeba před první jízdou navoskovat. Pokud si na to sami netroufnete, obraťte se na odborný servis. Voskování ale není nic složitého.

Na voskování budete potřebovat žehličku – buď si pořiďte speciální žehličku, nebo vám dobře poslouží i stará domácí žehlička – tu smíte ale rozehřát jen na tu nejnižší teplotu! Položte snowboard skluznicí nahoru (např. mezi dvě židle), rozehřejte žehličku, nakloňte ji nad skluznici a roztavte na ní postupně vosk.

Takto nakapejte vosk na celou plochu skluznice a potom ho pečlivě rozžehlete až do stran. Nanesený vosk pak nechte vychladnout. Při voskování jde o to, abyste voskem zalili miniaturní póry ve skluznici a aby tak byla skluznice dokonale hladká. Přebytečný vosk je třeba seškrábat pryč. K tomu slouží plastová škrabka. Vosk seškrabávejte po směru jízdy. Na závěr zbytky vosku vykartáčujte speciálním kartáčem a celou skluznici vyleštěte fleecovým hadříkem (dobře poslouží i kus staré flanelové košile).

 

Jakmile se vám po čase začne lepit mokrý sníh na skluznici nebo se snowboard při jízdě zadrhává, je na čase si skluznici převoskovat. Před tím je ale nutné odstranit zbytky starého vosku pomocí odstraňovače vosku a celou skluznici očistit.

Broušení hran

Hrany snowboardu se časem jízdou ztupí a je potřeba je přibrousit. K tomu slouží speciální brousky. Na konci zimní sezóny doporučujeme dát snowboard do odborného servisu, kde zbrousí plochu skluznice a přiostří hrany.

Servis skluznice

Při běžném používání snowboardu se nevyhnete tomu, že se naskluznici nastřádá řada rýh a vrypů a ztupí se hrany. V takovém případě doporučujem zanést prkno do odborného servisu.

Plocha skluznice a hrany se brusným kamenem o vlásek zbrousí. Odstraní se rýhy a hrany se přiostří. Pokud jsou vrypy hluboké, zalijí se speciální hmotou pro opravu skluznic. Zalití rýh si můžete obstarat i sami, bežně seženete tzv. kofixové tyčinky, které roztavíte a zakapete jimi rýhu. Přebytečnou hmotu seškrábnete speciální škrabkou – tzv. ocelovou cidlinou.
Vždycky po zbroušení skluznice a hran skluznici navoskujte!

V naší brněnské prodejně přijímáme snowboardy na servis. Stačí k nám prkno přinést a my se vám o něj postaráme!

Uchovávání a převážení snowboardu

Pro transport a uskladnění snowboardu je třeba si pořídit obal, do kterého pohodlně uložíte nejen prkno s vázáním, ale i boty (jednu mezi vázání, druhou nad špici prkna). Obaly jsou zpravidla opatřeny popruhem přes rameno, kapsou na nářadí. Některé obaly mají polstrování, časté jsou i popruhy pro nošení na zádech (popruhy se dají schovat do kapsy na zip, aby při nošení přes rameno nepřekážely).

Další články z kategorie Poradna

Kalendář akcí

Detailní kalendář »

Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?

nebo

Registrace